دیگر مطالب روز جهانی قدس 1385

روزنامه آرمان ملي
شماره 106-  16 اسد 1385هجري شمسي
مولوي محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامي افغانستان روز جمعه در توقيف قرار داشت.
قرار بود نهضت اسلامي افغانستان به رهبري مولوي محمد مفلح به تاريخ 13 اسد 1385 بعد از نماز جمعه بر ضد حملات اسرائيل که در لبنان و فلسطين جان صدها مسلمان ملکي را گرفت ، دست به تظاهرات بزند ، مگر اين تظاهرات عملي نشد.
مولوي مفلح به خبرنگار آرمان ملي گفت : ما يک روز قبل مقامات پوليس را در کابل از اين موضوع آگاه ساخته بوديم که نهضت اسلامي افغانستان به 13 اسد در محکوميت حملات وحشيانه اسرائيل بر لبنان و فلسطين دست به تظاهرات صلح آميز مي زنند ، مقامات اين را پذيرفتند و براي ما اجازه دادند.
صد ها نماز گزار در مسجد جامع پل خشتي و ديگر مساجد شهر قصد داشتند تا در مسجد جامع پل خشتي تجمع و بعد از گردهمآيي به طرف نمايندگي سازمان ملل متحد در کابل حرکت نمايند و صداي اعتراض شان را در محکوميت حملات وحشيانه اسرائيل بر لبنان و فلسطين که جان صدها مسلمان را گرفته است بلند نمايند.
مفلح گفت : قرار بود که نماز گزاران از ولايات همجوار نيز در اين تظاهرات شرکت کنند ، ما پيش بين تجمع حد اقل پانزده هزار نفر را بوديم. زماني که مسئولان امنيتي از اين امر آگاه شدند از ساعت هفت روز جمعه تا ساعت چهار عصر همان روز مرا توقيف نموده و از تظاهرات جلوگيري کردند.
مفلح اضافه کرد که رسوا سازي رژيم اسرائيل به هيچ صورت خوش آيند حاميان آن (آمريکا و ساير دول غربي) نيست و دولت افغانستان هم در همکاري و دوستي نزديک با حاميان اسرائيل قرار دارد.
************
از مظاهره حزب نهضت اسلامي در حمايت از مردم لبنان جلوگيري شد
روزنامه چراغ شماره 555/ دوشنبه 16 اسد 1385 هجري شمسي
مولوي محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامي افغانستان مي گويد : ما در روز جمعه (13) اسد مي خواستيم به اشتراک پانزده هزار نفر مردم مسلمان کابل در حمايت از مردم لبنان مظاهره صلح آميز را در شهر کابل سازماندهي نماييم که با بازداشت من از دفتر حزب ازين مظاهره جلوگيري گرديد.
وي مي گويد که ساعت هفت صبح روز جمعه توسط افسران دولتي به جاي نا معلوم منتقل گرديده و تا ساعت چهار عصر در همان جا نگهداري گرديد. بدين لحاظ از مظاهره جلوگيري شد.
مفلح علاوه داشت که قبلاً مقامات وزارت داخله به آنان گفته بودند که امنيت آنان را در هنگام تظاهرات تامين کرده نمي توانند زيرا امکان آن مي رود تا افراد استفاده جو در صفوف آنان رخنه نموده و بي نظمي خلق نمايند.
مفلح مي گويد که اين دليل مقامات دولتي قناعت بخش نمي باشد. اگر صرفا مشکل امنيتي وجود داشته باشد نيروهاي پوليس ، آيساف و ائتلاف که.... داشته باشند تا امنيت را تامين نمايند ، زيرا مکلفيت دولت است تا امنيت مردم را در هنگام تظاهرات و گردهم آيي هاي اعتراض آميز تامين نمايد.
حزب نهضت اسلامي افغانستان هشتاد و سومين حزب راجستر شده در وزارت عدليه مي باشد که با الهام از رهبران نهضت اسلامي دهه چهارم ايجاد گرديده است.
اما روز جهاني قدس در راه بود، روز جهاني قدس يعني همان ميعاد پيمان بر بازگردانيدن مسجدالاقصي يعني همان قبله نخست اسلام. در افغانستان تجليل از اين روز سابقة چنداني نداشت، و در واقع كار شايان توجهي در عرصه فلسطين شناسي صورت نگرفته بود، تا اينكه در سال 1385هـ.ش اين فرصت طيبه و مبارك فراهم آمد كه كابل ميزبان تجليل از روز جهاني قدس گرديد.
************
براي اولين بار از سوي نهضت اسلامي افغانستان از روز جهاني قدس تجليل بعمل آمد
روزنامه چراغ 29/  ميزان 1385هـ ش
در حالي که در فلسطين اشغالي جنايات رژيم اسرائيل ادامه دارد و در حملات جديد اين رژيم غاصب که بيش از 4 ماه از آن مي گذرد.کودکان و زنان فلسطيني مورد هجوم قرار مي گيرند.مسلمانان سر تاسر جهان جمعه اخير ماه مبارک رمضان را که به روز جهاني قدس مسمي شده است.با راهپيمايي و گردهمآيي تجليل نمودند.
همزمان با برگزاري گردهمايي ها در حمايت از ملت مظلوم فلسطين در ديگر کشورها در پايتخت افغانستان نيز طي مراسمي به روز جمعه 28 ميزان 1385هـ ش از اين روز گرامي داشت به عمل آمد. شخصيت هاي ديني و سياسي کشور که در اين گردهمايي حضور داشتند ضمن همدردي و اعلام همبستگي با ملت مظلوم فلسطين تنفر و انزجار خود را از جنايات رژيم صهيونيستي ابراز نمودند.
آيت الله شيخ آصف محسني يکي از سخنرانان مراسم گفت : فلسطين زود يا دير به دامن اسلام بر مي گردد و با اين که استکبار امروزه صد ها ميليارد دالر براي موجوديت اسرائيل خرچ مي کند ؛ ولي اسرائيل باز هم از بين مي رود ؛ چون ما ديديم که شوروي با آن همه قدرتش و سلاح هاي اتمي اش از بين رفت.عين اين قصه در مورد اسرائيل نيز اتفاق خواهد افتاد.آيت الله محسني در مورد موجوديت اسرائيل افزود که در ابتدا آنها شعار يهوديت از فرات تا رود نيل را سر مي دادند که حال از اين شعار دست کشيدند که اين خود نشان مي دهد اسرائيل در حال نابودي است.
مولوي حبيب الله حسام رئيس شوراي ولايتي کابل يکي ديگر از سخنرانان با استناد به آيات الهي گفت که قرآن هيچ قومي را به اندازه‏ي زشتي بني اسرائيلي معرفي نکرده است.
او افزود خداوند به ما گفته است که هر جاي اين قوم دست بلند پيدا کند شمارا سنگسار مي کند و حالا مي بينيم که در فلسطين چنين شده است.يکي ديگر از سخنرانان اين مراسم انجينير احمد شاه احمد زي يکي از سران جهادي بود که پيرامون تاريخچه به وجود آمدن اسرائيل به ايراد سخنراني پرداخت.او گفت : اسرائيل اصلا ريشه در نصارا دارد که بعدا يهود مسمي شد.
وي در مورد سرنوشت قدس گفت که قدس مربوط به اعراب نيست ؛ بلکه مربوط به تمام مسلمانان است.
آيت الله سجادي يکي از علماي ديني نيز طي سخناني گفت که روز جهاني قدس و سرگذشت فلسطين فلم نامه واقعي يک جنايت صريح است که گروهي به بهانه وجود پيکره حضرت سليمان (عليه السلام) در آن منطقه مرتکب شدند و سرگذشت فلسطين تاريخچه مردمي است که مي ميرند تا زنده بمانند.
مولوي محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامي افغانستان و بر پا کننده اين مراسم نيز ضمن خوش آمد گويي به مهمانان و فرستادن سلام به داغداران فلسطين گفت : قضيه فلسطين وجه ديني دارد و براي ما حايز اهميت است و ما از اينجا از جهاد گران راه قدس حمايت خودرا اعلام مي کنيم.در پايان اين مراسم قطعنامه اي يازده ماده اي صادر شد که در آن تأکيد شده است که موضوع قدس مربوط به دنياي اسلام است و همچنين ترور شخصيت هاي اسلامي فلسطين و محاصره دولت خود گردان حماس نقض ميثاق هاي بين المللي خوانده شده است.
در بخشي ديگر از اين قطعنامه از دولت هاي عربي خواسته شده است که موضوع فلسطين را در رأس سياست خود قرار دهند و از ملت مسلمان افغانستان نيز آرزو شده است تا در حد توان به ياري ملت فلسطين بشتابند و صندوق کمک به ملت فلسطين را تاسيس نمايند.

در پايان اين قطعنامه از رسانه هاي گروهي تقاضا شده است تا در انعکاس انقلاب فلسطين و انتقاضه رسالت ديني و خبر رساني خود را انجام دهند.اين مراسم با پخش تصاويري از جنايات رژيم اسرائيل و صرف افطاريه به پايان رسيد.
***********
گزارش همایش تجلیل از روز جهانی قدس زیر نام (ایستگاه معراج)
کابل 28/7/1385 هـ ش
بر مبنای تعهد به حمایت از کیان اسلامی قدس شریف وهویت اسلامی فلسطین و احیای روحیهء همدردی میان ملت مسلمان افغانستان وملت مسلمان وبرادر فلسطین وبرای برملا سازی اعمال جنایتکارانه رژیم غاصب صهیونیستی در حق ملت های فلسطین ولبنان گردهم آیی بزرگی از سوی نهضت اسلامی افغانستان تدارک دیده شد واجلاس بزرگی به اشتراک صد ها تن منعقد گردید این همایش که به هدف تجلیل از روز جهانی قدس در آخرین جمعه مبارک رمضان برای نخستین بار در افغانستان به راه افتاده بود بیشترینه سعی برین داشت که اجحاف وحق تلفی در حق ملت مظلوم فلسطین را برجسته نموده ونقش بحران وتنش شرق میانه در امور کشورها به خصوص افغانستان نشانی گردد.
درین گردهم آیی که از لایه های مختلف کشور چون احزاب سیاسی ، کارمندان دولت ، محصلین دانشگاه ها ، علماء متنفذین واعضای پارلمان کشور وشوراهای ولایات حضور به هم رسانیده بودند از سخنان سخنرانان با نعره های الله اکبر به گرمی استقبال کردند وشعار های مرگ بر اسرائیل ومرگ بر امریکا را سر دادند.
منطق این همایش طوری تدوین شده بود که از لحاظ امنیتی هیچ گونه تخریشی برای امنیت ایجاد نگردیده و در یک فضای آرام معضله فلسطین ، ابعاد بدبختی ها وسیاست های سرکوب گرانه ، رژیم غاصب به بررسی گرفته شد.
لوگوی همایش حاوی نماد دینی قدس شریف ونماد مقاومت مردم مسلمان فلسطین وهمچنین جنایات رژیم غاصب اسرائیل وحامیان اصلی اش امریکا وانگلیس را نشان می داد که از پرچم آنها دود آتشین بسوی مسجد الاقصی شعله ور بود ولی آنسوی لوگو پرچم امریکا را که با تبر دست مسلمان قطع شده بود دیده می شد. واین لوگو در عقب پنل قرار داشت وشعار های مرگ بر امریکا ومرگ بر اسرائیل ، ما آزادی قدس را می خواهیم و... زینت بخش حول وحوش محفل بود.
این همایش نخست به ساعت 2 بعد از ظهر با تلاوت قرآنکریم آغاز گردید وسپس معرفی برنامه ذریعه آقای نگاه ارایه شد و اولین سخنرانی توسط آقای سید محمد علی جاوید عضو پارلمان کشور انجام یافت که حاوی نکات ( آجندای رژیم وبرنامه های توسعه طلبانه آن در منطقه ) بود.
دومین سخنران مجلس آقای انجینر احمد شاه احمد زی صدر اعظم سابق کشور بود وموضوع سخنرانی ایشان که از قبل تهیه دیده شده بود به این عنوان ( مروری بر تاریخ سر زمین فلسطین وسابقه حاکمیت عرب واسلام بر آن ) ارایه شد.
سخنران سوم جلسه جناب مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای ولایتی کابل بود که موضوع سخنرانی ایشان (سکوت مسلمانان در باب یهودی سازی قدس شریف) را احتوا می نمود.
سخنران چهارم مجلس جناب آقای عبد اللطیف سجادی یکی از شخصیت های دینی کشور بودند عنوان مقاله آنها که از قبل نامیده شده بود توضیح وتجلیل از روز جهانی قدس بود که به بحث گرفته شده ودر همه ابعاد آن صحبت صورت گرفت.
سخنران پنجم آقای داوود سلیمان خیل یک تن از دانشگاهیان بود که مقاله یی را جهت سرکوبی رژیم غاصب اسرائیل به زبان عربی به خوانش گرفتند وسپس سخنران ششم آقای مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان وهمچنان رئیس کمیسیون برگزاری مراسم روز جهانی قدس بودند.
البته مقاله یی را که ایشان نگاشته بودند وبه خوانش گرفتند مقاله محوری کنفرانس بود که عنوان آن ( بعد دینی وسیاسی قدس واثر گذاری اشغال آن بر کل جهان اسلام ) بود.
به همین ترتیب سخنران هفتم آقای فرزام یکتن از جوانان دانشگاهی در رابطه به مشترکات دینی وفرهنگی میان افغانستان وفلسطین به بحث نشستند.
در مرحلهء هشتم نوبت سخنرانی به جناب آیت الله العظمی محمد آصف محسنی رسید که ایشان در رابطه به بعد جهانی قدس وشناخت ماهیت رژیم اسرائیل ، درک ملت های مسلمان از اهداف حامیان رژیم در منطقه وکشور های اسلامی به بحث گرفتند.
سخنران آخر آقای کشاف بود که ایشان در رابطه به آگاهی دادن نسل جوان به پیشینهء دینی وفرهنگی بیت المقدس ومراحل غصب آن پرداختند ، در پایان این همایش قطعنامه یازده ماده یی به تصویب رسید و در آن محفل قرائت گردید.