مطالب مرتبط به روز جهانی قدس 1387

بيانيه رسمي رئیس نهضت اسلامي و رئيس ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس در کابل

5/7/1387هـ ش
بسم الله الرحمن الرحيم
{اذن للذين يقاتلون بأنهم ظلموا و ان الله علي نصرهم لقدير}
حضار عزيز من از طرف کميسيون برگزاري مراسم روز جهاني قدس تشريف آوري شما را به اين همايش عظيم خوش آمديد ميگويم و جا دارد از شما به عنوان کسانيکه به خاطر اعزاز کلمه الله جمع شده ايد تشکري بکنم حضار عزيز ، مردم متدين و مسلمان افغانستان به شما معلوم است که قدس قبل بر همه يک طرف از بعد عقيده اسلامي و باور ديني مسلمانان است . قدس شريف اهميت از آيه هاي سوره اسراء مي گيرد از همين رو قدس سومين محور در تمدن اسلامي به شمار مي رود .
حضرت پيغمبر گرامي اسلام مي فرمايد : آنچه سرزمين محشر است و محل نشور ، در آنجا نماز بخوانيد ، نماز آنجا مساوي است با هزار رکعت همچنين در حديث شريف آمده است کاروان ها به سوي سه مسجد روانه مي شوند : مسجد الحرام ، مسجد من و مسجد الأقصي.
و همچنان در شان بيت المقدس تعظيم هاي بسياري گفته شده که قابل شمارش نيستند ، در اين باره به گفته حضرت علي کرم الله وجهه به صعصعه بن صوحان اکتفا مي نماييم .
 ايشان مي فرمايند: «چه خوش جايگاهي است بيت المقدس ، برپا دارندگان نماز در آن مانند ، مجاهدان در راه خدا هستند و روزگاري فرا خواهد رسيد که مردم حسرت اين سرزمين را بخورند و بگويند اي کاش کاهي باشيم درون خشت هاي بيت المقدس» . همت ورزي مسلمانان در درازناي تاريخ به حفظ اين مرز و بوم اهميت ويژه آن را مي رساند . در دنياي معاصر ، نه تنها که از اهميت قدس شريف در حيات مسلمانان دنيا کاسته نشده بلکه يکي از شهرگ هاي حساس جهان محسوب مي گردد به همين مبنا قدس آزمون گاهي است براي سنجش حميت ديني و ملي مسلمانان عالم .
اشغال اين بقعه مبارکه از سوي صهيونيزم همان گونه توهيني است نا بخشودني به اعتقاد هر مسلمان ، چالش جدي براي کيان امت اسلامي تهديدي براي امنيت ، اقتصاد ، فرهنگ و هويت آنان نيز به شمار مي رود .
برگزاري روز جهاني قد س به مثابه يکي  از اولويت هاي نهضت اسلامي افغانستان در سرلوحه فعاليت هاي نهضت در رابطه به قضاياي جهان اسلام قرار دارد. در واقع قضيه فلسطين نماد تعهد به اسلام و ميزان باز گشت امت و تمسک آن به قرآن است ، از جانبي دنياي استکبار نيز با هتاکي هاي پيهم به قدس شريف همواره براعصاب مسلمانان نشترزده و حساسيت عقيده آنان را اندازه گيري مي نمايد. بنابرين تا پايان هتاکي هاي صهيونيزم پشتيباني صليبي ها ، مسؤوليت مسلمانان است تا در برابر اين ظلم روشن و تجاوز آشکار خاموش ننشسته و در برابر اين حق تلفي و غصب صداي اعتراض بلند نموده و ابعاد اين فاجعه را  که روزي دامنگير همه جهان اسلام خواهد گرديد برملا سازند.
آري يوم الله آخرين جمعه ماه مبارک رمضان در 20 اگست سال 1979 ميلادي توسط امام خميني آن پرچمدار بزرگ جهان اسلام روز جهاني قدس نام گرفته است و درين روز در سراسر جهان اسلام مسلمانان اين روز را گرامي داشته و با مردم ستمديده و مظلوم فلسطين اعلام همبستگي و ابراز هم دردي ميکنند در کشور ما نيز براي نخستين بار از سوي نهضت اسلامي افغانستان روز جمعه 28 رمضان المبارک 1427هـ ق برابر با 28 ميزان 1385هـ ش از اين روز پر عظمت و تاريخي بسيار شکوهمندانه زير عنوان - «ايستگاه معراج» يادواره خونين فلسطين- به مناسبت روز جهاني قدس بزرگداشت به عمل مي‏آيد.
به تاريخ 23 رمضان المبارک 1428 هـ ق 13 ميزان 1386 هـ ش نيز از طرف کميسيون برگزاري مراسم روز جهاني قدس که در رأس جوانان قرار داشتند براي نخستين بار راه پيمايي صورت گرفت و نشست هاي مختلفي هم از طرف همين کميسيون به مناسبت گرامي داشت روز جهاني قدس تحت عنوان «حريم اسراء» تدوير يافت براستي اين شما ملت مسلمان افغانستان که امسال همه ما وشما به ياري خداوند متعال کميسيون را همکاري نموديم و اين مراسم پر شکوه را برگزار کرديم که مرکب از چهل و پنج نهاد سياسي و اجتماعي است امسال توانست سه برنامه عمده را به پيش ببرد . 1- طوريکه شما شب در صفحات تلويزيونهاي خود ديديد که ما ديروز حدود سه صد طفل يتيم را از همه نواحي شهر جمع آوري کرديم و در مقابل دفتر سازمان ملل تظاهرات را سازمان داديم و با تقديم نمودن اعانه و کمک جمع آوري شده توسط اطفال يتيم به نماينده سازمان ملل ابراز همدردي خود را با ملت فلسطين اعلام نموديم در حقيقت اين اولين اقدام نمادين خوبي بود که توسط اطفال افغانستان در مقابل دفتر يوناما صورت پذيرفت و طوريکه شما ديديد همه اين اطفال خواست شان از سازمان ملل اين بود که ديگر اطفال را نکشيد و به دنياي صلح دوست اين را به اثبات رساندند که ما فرزندان افغانستان خود را هم سرنوشت فرزندان فلسطين ميدانيم .
برنامه دوم کميسيون سمينار علمي و تحقيقي بود که زير عنوان (خاستگاه انبياء عليهم السلام) به مناسبت روز جهاني قدس در هوتل پراويلا داير شده بود که دران تعدادي از نمايندگان پارلمان علماء و جوانان به ايراد سخن پرداختند .
برنامه سومي و يا بگويم شهکار سومي همين اجتماع بزرگ امروزي هست که همه ما وشما بخاطر اشتراک در جهاد ملت فلسطين و به خاطر دفاع از سرزمين هاي اسلامي و به خاطر اعلاي کلمه الله اينجا جمع شده ايم (خداوند متعال ما و شما را توفيق بدهد تا به خاطر سربلندي و عزت مسلمانان چه در فلسطين چه در عراق و چه در افغانستان و در بقيه جهان اسلام دست به کار شويم و عظمت از دست رفته مسلمانان را دوباره زنده نمائيم) آري در حقيقت شما مردم مسلمان افغانستان اين افتخار را کمائي کرديد که ما با همت همه شما سروران گرامي از طرف نهضت اسلامي افغانستان براي اولين بار رسماً صداي حق خواهي و عدالت خواهي ملت فلسطين در پايتخت کشور و تعدادي از ولايات از دو سال به اين طرف شنيده شد وشما اين افتخار را نصيب ما و همه ملت مسلمان افغانستان نموديد که دين خود را در قبال ملت مظلوم و مسلمان فلسطين رسالتمندانه ادا نموديد و من از طرف کميسيون برگزاري مراسم روز جهاني قدس به عنوان مسئول اين کميسيون از تک تک شما تشکري ميکنم و فرا رسيدن اين روز بسيار با عظمت و تاريخي را به شما تبريک ميگويم و از فراز اين تريبيون اعلام ميکنم که فرهنگ سازي برگزاري روز جهاني قدس که از طرف ما آغاز شده است گامي است که مردم را به سوي يکپارچگي و حمايت از مردم فلسطين سوق مي دهد و دشمنان جهان اسلام را سرکوب مي کند . ما ملت مسلمان افغانستان خود را در جهاد ملت فلسطين شريک ميدانيم ما سلطه کفر و اشغال افغانستان را نميخواهيم- حضار نميخواهيم ما طرفدار قانونمند شدن حضور نيرو هاي خارجي در کشور نيستيم حضار نيستيم- به اميد آنروزيکه همه ما و شما نماز را در مسجد الأقصي بخوانيم حضار بخوانيم- در آخر باز هم پيام ميدهم به همه مستکبران جهان که بايد بدانند
خيبر خيبر يا يهود        جيش محمد سوف يعود
زنده باد اسلام حضار زنده باد-
مردم افغانستان به حمايت از مردم فلسطين بر خواسته اند و تا زماني اين حرکت خود را ادامه مي دهند که روزي در جمعي از مردم مسلمان فلسطين و عراق يکجا نماز خود را در مسجد الأقصي ادا نمايند . مردم افغانستان اعم از زنان و مردان خودرا در جبهات گرم جهاد مردم فلسطين عليه اشغالگران و صهيونيست ها سهيم مي دانند .
**********
صلح در فلسطین؛ کاهش مشکلات در سطح بین الملل را به دنبال دارد
مولوي مفلح خبرگزاري صداي افغان(آوا)سرويس سياسي-كابل
قدس؛ سومين محور تمدن جهان اسلام
مولوي محمد مختار مفلح رهبر حزب نهضت اسلامي افغانستان با اشاره به نزديك شدن روز جهاني قدس مي گويد: قدس سومين محور تمدن جهان اسلام به شمار مي رود .
آقاي مفلح تجليل از روز جهاني قدس را براي همه مسلمانان جهان يك امر ضروري خوانده و دفاع از قدس ومردم مسلمان فلسطين را يكي از وظايف جهان اسلام مي داند.
مولوي مفلح تصريح نمود: قدس نه تنها براي مردم فلسطين حائز اهميت است، بلكه براي تمام جهان اسلام مهم است.
وي گفت: پيامبر بزرگ اسلام بنابر رواياتي 16-17 ماه در قدس شريف نماز خوانده و خطاب به پيروانش گفته است كه از سه مكان مقدس مسجدالحرام، مسجد النبي و مسجدالاقصي هرگز رخت سفر نبستيد.
مولوي محمد مختار مفلح، گفت:‌در صورتي كه مردم مسلمان افغانستان خود را شريك غم هاي مردم فلسطين ندانند در واقع نتوانسته اند وظايف بزرگ و ارزش هاي اسلامي شان در راه خداوند بزرگ اسلام را اداء نمايند.
به گفته وي، تجليل از روزجهاني قدس در شرايط كنوني كه افغانستان به سوي بحران روان است مي تواند از گسترش بحران ها و تلفات غير نظاميان در اثر بمباردمان قواي خارجي در نقاط مختلف كشور جلوگيري نمايد.
رهبر حزب نهضت اسلامي افغانستان افزود: قواي خارجي در افغانستان هميشه با دين مقدس اسلام در جنگ بودند، لذا چگونه مي توان حضور نظامي اين قوا را در كشور قانونمند كرد؟
آقاي مولوي مفلح مي گويد:‌امريكائي ها وكشورهاي اروپائي در هر كشور اسلامي كه پانهاده اند نا امني اوج گرفته و فقر اقتصادي مردم را به مرگ تهديد مي كند.
به باور مفلح، قانون مند شدن حضور نظامي قواي خارجي در كشور هيچ دردي را دوا نخواهد كرد واز آن زمان كه نيروهاي جامعه جهاني به منظور مبارزه با تروريزم به افغانستان آمده اند، ناامني افزايش يافته و كشتار افراد ملكي و بمباردمان مناطق مسكوني از سوي قواي ائتلاف در كشور گسترش پيدا كرده است.
قابل یادآوری است که آقای مفلح در خصوص برگزاری گردهمایی ها و تظاهرات روز جهانی قدس فعالیت خوبی داشته و به عنوان فرد پیش قدم در این عرصه محسوب می شود.
*********
پيام آفتاب
رهبر نهضت اسلامي افغانستان: روز جهاني قدس آبروي جهان اسلام است
مسوول کميسيون آيين برگزاري روز جهاني قدس و رهبر نهضت اسلامي افغانستان گفت که روز قدس به جغرافياي خاص تعلق ندارد و آبروي جهان اسلام است.
به گزارش ایرنا، "مولوي محمد مختار مفلح" با اشاره به برنامه امسال روز جهاني قدس افزود: با هماهنگي به عمل آمده با خطيبان 300 مسجد و تکيه در شهر کابل، روز جمعه درباره فلسفه برگزاري و اهميت اين روز "جهاني قدس" براي نمازگزاران صحبت خواهد شد.
وي يادآور شد که در کميسيون مزبور علاوه بر 40 حزب سياسي، شماري از نمايندگان مجلس حضور دارند که تاکنون پنج نشست در مورد برنامه ريزي اين روز مهم در افغانستان تشکيل شده است.
مولوي مفلح تاکيد کرد که هدف کميسيون يادشده اين است که روز جهاني قدس به صورت عمومي در افغانستان برگزار گردد تا مردم از علت بزرگداشت اين روز مهم آگاه شوند.
وي يادآور شد که در کميسيون مزبور جبهه ملي، شوراي متحد ملي، شوراي اخوت اسلامي، بنياد علما و بنياد پيامبر اعظم (ص) افغانستان و برخي نهادها و سازمان ها نيز حضور دارند.
مسوول کميسيون آيين برگزاري روز جهاني قدس در افغانستان اعلام کرد که درصورت صدور مجوز از سوي نهاد ذي ربط راهپيمايي در شهر کابل که شماري از مردم ولايت ها و شهرستان هاي همجوار نيز در آن حضور خواهند داشت، برگزار خواهد شد.
رهبر نهضت اسلامي افغانستان يادآور شد درغير اين صورت در نقطه اي از شهر که بعدا اعلام خواهد شد، تجمع برگزار مي گردد.
وي گفت: براي اولين بار در سال 1385 شمسی از سوي نهضت اسلامي روز جهاني قدس در افغانستان گرامي داشته شد و براي نخستين بار شعار "مرگ بر امريکا" و "مرگ بر اسرائيل" از سوي مردم سرداده شد و پرچم اسرائيل به آتش کشيده شد.
مولوي مفلح اضافه کرد که پارسال روز جهاني قدس نسبت به سال قبل باشکوه تر و منسجم تر با حضور قشرهاي مختلف مردم برگزار شده بود.